Menu stránek
Menu kategorií
Bubeník CHRIS „DADDY“ DAVE a hiphoperka AKUA NARU míří do Prahy

Bubeník CHRIS „DADDY“ DAVE a hiphoperka AKUA NARU míří do Prahy

Nabitý program čeká v sobotu 3. listopadu na návštěvníky pražského klubu Roxy/NoD. Po vzoru vyhlášených newyorských klubů tu vypukne klubová noc Spotlight nadupaná vším, čím žije současný pestrý a kreativní hudební svět.

Na pódiu se během večera vystřídají vynikající bubeník Chris „Daddy“ Dave s kapelou The Drumhedz, poetická female MC a zpěvačka Akua Naru, battle mistrů beatboxu a live loopingu En.Drua a Ricoloopa. Jungle ambientový set odehraje nu-jazzová formace Sato-San To. Za akcí stojí pořadatelé multižánrového festivalu Struny podzimu, kteří tak odvážně sahají do hudebních škatulek, jež nejsou pro festivaly tohoto formátu zcela běžné.

Klubová noc Strun podzimu Spotlight startuje v 19:30 hodin. Vstupenky za 450 Kč a se studentskou slevou za 250 Kč jsou v prodeji v sítích Ticketpro, Eventim, pokladně klubu Roxy a on-line na www.strunypodzimu.cz.

„Nejnebezpečnější a nejoriginálnější bubeník dneška“, Američan Chris „Daddy“ Dave zcela mění pravidla toho, co a jak lze zahrát na bicí. Určuje trendy, vytváří nové styly, zatímco jiné s gustem boří. Spektrum jeho tvůrčích spoluprací sahá od mainstreamové Adele k Sonny Rollinsovi, od Beyoncé přes Erykah Badu k hiphopovým stars, jako je Kayne West, Dr. Dre či Mos Def.

Umění. Genialita. Posedlost. Mistrovství. Všechna tato slova můžeme použít, abychom popsali hru, kterou s lehkostí předvádí Chris „Daddy“ Dave…,“ takto nadšeně a vzletně popisuje renomovaný časopis Modern Drummer hru rozkročenou mezi hip hopem, rockem a jazzem. V Roxy Chris Dave představí svůj nový projekt Chris Dave and the Drumhedz s nadupanou kapelou složenou z předních hráčů hiphopové a jazzové scény. The Drumhedz je strhující a výbušná jízda napříč rytmy, tempy a styly inspirovaná umělci tak rozdílnými jako Jimi Hendrix, Fela Kuti, Radiohead nebo J Dilla.

Poetický hip hop nabídne charismatická female MC Akua Naru. Je zosobněním výjimky z pravidla, podle nějž se na hiphopové scéně žena nemůže prosadit. Její podmanivý hlas plynule převede posluchače od zpívané poezie až k zážitku z dynamického a muzikálního hip hopu, v němž nalezneme i řadu etnických vlivů. V Německu usazená, avšak původem americká hiphoperka hrála například s legendárním bubeníkem Fely Kutiho Tony Allenem či hiphopovou kapelou Lords of the Underground. V Roxy vystoupí s kapelou DIGFLO a po nedávném pražském koncertu Speech Debelle půjde o další výsostný zážitek.

Ostrou beatboxovou bitvu vybojují v Roxy/NoD čerstvý vicemistr světa v loopingu a jeden z nejlepších evropských beatboxerů En.Dru z Prahy a jeho neméně zdatný berlínský kolega a rival Ricoloop. En.dru s pomocí své loopstation vytváří přímo před publikem své živé „accapella“ improvizace nejrůznějších hudebních stylů (electro, hip hop, acid jazz, funky, ethno…), jejichž součástí je beatboxová rytmika a efekty, vokály, imitace hudebních nástrojů, rap… Berlínský beatboxer a multiinstrumentalista Ricoloop sám sebe často označuje jako one-man-jam. S pomocí loopstation, svého hlasu a celé řady hudebních nástrojů vytváří mnohovrstevnatou, rytmickou hudbu a patří k tomu nejlepšímu, co je aktuálně na mezinárodní scéně v této disciplíně ke slyšení.

V pozoruhodném projektu Sato-San To se spojili renomovaní zástupci mladé česko-slovenské jazzové a elektronické scény Thom Herian aka Drama Jacqua (bicí, loops) a Oskar Török (trubka, klávesy) s legendárním basistou Jaromírem Honzákem, aby vytvořili originální nu-jazzový projekt. Snoubí se v něm moderní elektronické postupy i jazzové improvizace se škálou hudebních inspirací od Orientu po Skandinávii.

Klubová noc Strun podzimu obsadí klub Roxy i o patro výše sídlící prostor NoD. Jak koncept přibližuje umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec: „Tato noc je prostorem pro neobvyklá umělecká i lidská setkání, objevování, improvizace.“ I proto hudební program doplní setkání tváří v tvář s hvězdami večera i debaty čili Q & A, které umožňují nahlédnout do „kuchyně“ jednotlivých umělců a které se v loňském roce setkaly s mimořádným ohlasem návštěvníků. Každý má tedy možnost stát se spolutvůrcem večera,“ dodává Marek Vrabec.

Partner SPOTLIGHT: Hewlett-Packard
Partner scény NoD: Think BIG
Mediální partneři SPOTLIGHT: Expats.cz, Full Moon, Insider Media, Metropolis, Musicserver.cz Protišedi.cz, Radio 1

O Strunách podzimu

Struny podzimu jsou otevřeny všem hudebním stylům, od klasiky přes jazz až po hip hop, který bude v klubové noci hrát hlavní roli.  Festival je již v plném proudu a až do 3. listopadu nabízí například koncert legendy jazzového saxofonu Sonnyho Rollinse či přední brazilskou skladatelku a písničkářku Joyce Moreno. Festivalový program dále nabízí unikátní zpěv jakutských „šamanek“ z ansámblu Ayarkhaan, vážnou hudbu i world music interpretovanou smyčcovým tělesem The Brodsky Quartet společně s hráčem na koru Tunde Jegedem anebo minimalistický multimediální projekt v podání Gavin Bryars Ensemble. Struny podzimu se nezdráhají sáhnout ani mezi mladé talenty: letos bude reprezentantem nastupující generace umělců kritikou hýčkaný jazzový zpěvák Gregory Porter. Ve festivalovém programu je nepřehlédnutelný také víkend pro rodiče s dětmi Struny dětem.

 

Zaslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

12 − 7 =