Menu stránek
Menu kategorií
Další – již tředí dávka vystupujících na letošním Hip Hop Kempu

Další – již tředí dávka vystupujících na letošním Hip Hop Kempu

Tak, a je to oficiální. Ty týpci z Kempu si nedaj pokoj. Ani když už maj na K kurva kusy? Jak starý, dobrý – Krs One, tak nový, dobrý – Kendrick Lamar. Maj venku 28 jmen a oni daj 8 dalších? Od kdy je 31. Května Apríl? Od nikdy, tohle je vážný.

Hip+Hop+Kemp+2011+hhk_2010_kostka_logoJe to vážný jako návrat ztraceného synka jménem RA The Rugged Man. Byl tu dvakrát a vždycky tropil pozdvižení. Ale nepřijede pokecat o tom, jak se vám líbilo, když na vás skákal s čelenkou z kravaty alá americká vlajka. Má venku novou desku Legends Never Die a přijede vám předvést rap, co by většině smrtelníků nadělal z jazyka vánočku a kopírování jeho dýchání by jim připomnělo jejich smrtelnost. Le Gen Da Ry.

Spojení Murs a Fashawn vypadá tůze dobře už na papíře. Na jedný straně veterán se zářezy za Living Legends, 4 desky s 9th Wonderem, project Felt se Slugem… Na druhý straně čerstvá krev a naděje, předseda třídy XXL Freshman Class 2010. Ještě líp ta kombinace zní na desce This Generation z konce loňského roku. A úplně nejlíp vypadá na pódiu, kde je tenhle “double trouble” tag team jako žralok ve vodě. Sdsrt. Co? Se do se re te.

Static & Professor Groove se jmenuje dvojka DJs z Kanady, na které byste si měli dát pozor. Rádio pořad má dneska kde kdo, né každý má ale takový, který znají po celém světě. Přesně takový ale mají tuhle dva, jmenuje se WeFunk Radio a proč byste si na ně měli dát bacha? Protože s pocitem majitele zvonáčů od Matky Boží, vystřelení do funkosféry, protančíte střevíce.

A když už jsme jednou na orbitu, pojďme na Android Asteroid. Povídání o tom, jak své sny taví v realitu už jste možná slyšeli. A pokud ne, teď už ho do vás cpát nebudem. Vězte, že to je vesmírný downtempo project, který spolupracuje s jedněmi z nejlepších muzikantů, co chodí po stejné hroudě jako vy. Mrkněte na live videa ze studia Smečky. Představte si, že další jedou točit do Londýna do Red Bull Studios a Abbey Road. No a je vám asi úplně jasný, že chybět je to poslední, co byste u týhle party chtěli.

Když Vec vydává novou desku, je to vždycky na malou oslavu. Většinou to znamená, že jsme přežili další 4 roky ve zdraví. Ta aktuálně poslední je Stereo Farbo Slepo, funkčný veterán za ní posbíral ceny Radio_Head Awards od RádiaFM a sklidil oslavné ódy recenzentů ve větším, než malém množství… Nebylo tedy úplně těžký přijít na to, že Vec prostě na Kempu 2013 být musí.

Umse zní možná spíš jako fonetický přepis začátku projevu náměsíčného řečníka a váhavého střelce, než jako jméno německého rappera, ale i když vás to možná překvapí: Bé je správně. Na scéně už pár let, dvě alba a dvě EP venku, omáčka pár klipů nechybí a nevyschnul ani na koncertech od Berlína po Mnichov, kterých už letos objel přes 40. Možná zvláštní jméno, ale ten kluk je fakt dobrej.

Vlajkovou loď posílají i z Polska. Říkají si Trzeci Wymiar, na scéně už více jak patnáct let a 4 zlaté desky k tomu – snad dostatečné měřítko úspěchu a uznání. Na Hip Hop Kempu si navíc tahle parta odbude mít premiéru.

A protože máme rádi spaghetti, máme rádi spaghetti fotbal a máme rádi spaghetti westerny, je skoro povinnost mít rád i spaghetti rap. Tomu bude letos dělat čest DJ T-Robb. Pravda, ten sice nerapuje, ale když nechá promluvit svoje ruce, lítá to jako při bitce s Bud Spencerem. Na zdi má tolik titulů scratchového šampiona své země, že už je ani nespočítá, říkejte mu campione grande a přijďte se přesvědčit, jak se to seká po italsku.

 Tak a nyní trocha exotiky:

Rappera Burney z Ugandy zavála na Hip Hop Kemp skutečnost, že nehledě na svůj původ a vzdálenost patří Burney mezi jedny z neskutečně talentovaných MCs, kteří na Kempu prostě chybět nesmí. Aby té exotiky nebylo málo, kromě Burneyho přijedou na HHK reprezentovat svoji zem také zástupci Kolumbie, konkrétně kapela Delirium Tremenz z Bogoty složená ze tří členů (MorfeeQuinz, XarXup-pleX a The Beat Soldier). Dva MCs a producent o sobě tvrdí, že trpí silnými syndromy deliria, pokud zrovna neskládají hudbu. Na Kolumbii žádná novinka. Novinkou ale je, že tahle kapela vás nakopne jak kolumbijské COCO.

Paluch a Kali. Exotika z Polska. Reprezentanti steet rapu. Reputace jak hovado. Poláci vědí, proč jezdí na Kemp. Po vydání dvou sólových alb v roce 2012, se Paluch a Kali rozhodli, že spojí síly a vydají album „Milion Dróg do Śmierci”, které spojilo dvě věci tak populární a líbivé pro současný hip-hop – elektro a rap. Exotický je to v tom, že je to nový. Kapel tohoto ražení je v Polsku pomálu, takže si vemte program, udělejte si černý puntík a nařiďte budíček.

No a trochu česko-slovenské exotiky nakonec, ne? GrammoRokkaz ze Slovenska je na Hip Hop Kempu docela zaběhlý a skloňovaný pojem. Když v hangáru dva roky zpátky rozjeli svůj setík někdy ve dvě ráno, hangár málem práskl ve švech. Upřímně, jedno z česko-slovenských překvapení festivalu. Říkal to každý, kdo měl možnost ten koncert vidět. Loni to kluci vytáhli na hlavní stage a teď se část kapely vrací na místo činu. Konkrétně Separ, Decko, Tono S. & DJ Miko to přijedou mastit s novými sólovkami, novými peckami a novými příběhy, které ještě na tomto festivale nebyly odvyprávěny.

Last but not least. Rapper, jenž českou rapovou exotikou spojován snad nejvíc. Muž mnoha jmen. Rapper mnoha altereg. Člověk, který v loňském roce vystoupil na Hip Hop Kempu po deseti letech a letos se tam rozhodl vrátit s novým albem. James Cole. Phat. Kapitán Láska. John Vegabomb. Všechno se smí. Tento člověk už má na kontě tolik, že by se dal považovat za jednu z ikon českého hip-hopu. Přesto s každým novým projektem vnese James do českého zasmrádnutého prostředí něco nového. Něco, co se musí odpoutávat ode všech zaběhlých norem, jak se v Česku dělá rap. A Cole ho udělat umí.

Zaslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

15 − 7 =