Menu stránek
Menu kategorií
Do Prahy zamíří americké duo Lymbyc Systym

Do Prahy zamíří americké duo Lymbyc Systym

Nově založená promotérská jednotka SKYTH Promotion si vás dovoluje pozvat na svůj první koncert. V hlavní roli se na něm představí americké post-rockové duo Lymbyc Systym. Kapela vznikla v roce 2001 v městečku Tempe na předměstí hlavního města Arizony Phoenixu a tvoří ji bratři Mike a Jared Bellovi.

ls_letakOd samého počátku stírala tvorba dvojice hranice mezi rockem a elektronickou hudbou. Post-rockové vlivy kapel jako Explosions In The Sky či Godspeed You! Black Emperor se na čistě instrumentálních nahrávkách Lymbyc Systym potkávají s ozvuky evropské IDM scény. Na Last.fm je kdosi označil za „Boards Of Canada pro děti a metalheads,“ opakovaně bývají přirovnáváni k islandským gigantům Sigur Rós, jakékoli škatulky jsou však těm dvěma těsné.

Zvuk Lymbyc Systym se neustále vyvíjí. Donedávna patřil k jejich standardní studiové i koncertní výbavě clavinet, elektrofonní klávesy značky Hohner schopné imitovat zvuk elektrické kytary. Na poslední nahrávce Symbolyst však dostaly prostor jiné klávesové nástroje, jejichž zvuk bratři Bellové kombinují s přesnou a nápaditou hrou na bicí. Deska je plná rafinovaných instrumentačních hrátek a chytlavých, optimistických melodií – v post-rocku jev značně ojedinělý.

Za zmínku stojí fakt, že album Symbolyst vznikalo na značnou dálku. Osud totiž oba bratry zavál na opačné konce zeměkoule – zatímco Jared studoval grafický design v Brooklynu, Mike proháněl gejši v Japonsku. Vziklou desku tak lze chápat i jako důkaz pevnosti hudebního partnerství bratří Bellů. Jak ostatně říká v rozhovoru pro Phoenix New Times mladší z nich Jared: „Když jste rodina, tak se vlastně nemůžete rozpadnout.“

Lymbyc Systym debutovali v roce 2006 EP Carving Glaciers. Od té doby vydali tři dlouhohrající desky, jednu desku remixů a společné EP s častými koncertními partnery, kapelou This Will Destroy You. Kromě nich vystupovali například s The Books, Broken Social Scene, Arms and Sleepers, Crystal Castles či The Album Leaf. Do Prahy přijíždějí poprvé, ačkoli už v Česku jednou koncertovali. V roce 2009 vystoupili po boku Arms and Sleepers v kopřivnickém Nora Clubu.

Při jejich pražské premiéře je doprovodí domácí post-rockový objev, uherskohradišťská skupina Safety First. Ta sice existuje už or roku 2006, teprve v posledních měsících na sebe ale strhává zaslouženou pozornost nejen v post-rockových kruzích. Zásluhu na tom má především letošní bezejmenné EP, které vyšlo též jako příloha 30. čísla časopisu Fullmoon.

 

Zaslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *