Menu stránek
Menu kategorií
Druhý souhrn jmen na letošní Hip Hop Kemp!

Druhý souhrn jmen na letošní Hip Hop Kemp!

Letošní ročník Hip Hop Kempu se uskuteční v termínu 22. – 24. srpna 2013. Přípravy jsou v plném proudu a pořadatelé se pustili již do tradičního týdenního oznamování jmen, na které se mohou návštěvníci festivalu těšit a my vám nyní přinášíme druhý souhrn oznámených vystupujících.

Hip+Hop+Kemp+2011+hhk_2010_kostka_logoZe všech těch amerických jmen včerejška, dneška i zítřka by jednomu šla hlava kolem. Dokonce takovým fofrem, že by mohl zapomenout, kde že se ten Hip Hop Kemp vlastně koná a odkud na něj jezdí nejvíc fandů. A že by bylo fajn, aby tam někdo reprezentoval právě pro tyhle fans a své zastoupení měl i domácí talent. Dneska si dáme tedy dávku česko-slovensko-polsko-německou.

Jako první půjde Moja Reč. O partě z Handlové víte všechno. Není potřeba vás překvapovat životopisnými novinkami u někoho, kdo má bio známý notoricky jak buřtguláš. Jediný důležitý info: Moja Reč pokaždé abnormálně fresh a tentokrát navíc v plné palbě, tedy i s kapelou Komplot. A jestli někdo zkouší naživo s kapelou, protože to je „in“ a nějak se to čeká, tahle parta s kapelou začínala. A jestli je to trend, MR byli na jeho začátku. Sleduj, jak dávaj na konci toho tunelu.

Přímo z tunelu z Vršovic se pak v Hradci vyřítí Dezorient Express, kterému šoféruje Kato. Prago Union přijedou s novou deskou Vážná Hudba. Přijedou se starou živou kapelou s novým názvem Champion Sound livě band. A protože troubit na trumpety se jim líbilo, přijedou i s dechovou sekcí Krotitelé Dechů. K tomu Kato začal i s hraním…

Jestli se na vás sápe stíha a máte pocit, že Kato na vás kouká všude, bude ještě hůř. Kouká na vás i z názvu další kapely: Mioush + Kato Band. Veškerá podobnost s osobami CZ rapové scény, živými nebo mrtvými, je však čistě náhodná. Kato Band je z Katowic, tak proto, a Mioush je MC, kterému ty záda kryje. Jeho deska Prosto przed siebe je jedno ze šesti platinových LP v historii polského rapu. A krom jednoho domácího diplomu dosáhl Mioush úspěchů i za hranicemi rodné hroudy – loni se mu povedlo být mezi deseti nejlepšími alby mimo hranice USA na worldhiphopmarket.com

Jak jinde, to se uvidí třeba až na Kempu, ale jestli někdo momentálně diktuje v Německu, je to Megaloh. Několik let se o něm jen šuškalo. Několik let jeho jméno probublávalo podzemím. Ale když vaše album vtrhne do hitparád jako číslo 9, všechna tajemná aura je fuč. Ale čert vem auru. Megaloh nepřišel o žádnou masku. Jenže teď už se o jeho skills ví. Má hlad nováčka a nadhled veterána. Kombinuje odkaz klasiky let devadesátých se současnými rýmy a technikou budoucnosti. Hustý, co?

Česko-Slovensko navíc zastupují i dva těžkotonážníci. Oba z jiného prostředí a trochu jinej ročník, ale oba tu hru umí. Vladimir 518/Idiot/Gorila/Architekt/Riky Brož – říkejte mu, jak chcete, to není důležitý. Důležitý je, že Vláďa je legenda pražskýho rapu a před pár dny vydal nový album „Idiot“, které za těch několik desítek hodin stihlo proletět internetem a ohlasy jsou zatím úžasný. To Strapo ze Slovenska zatím bez nové desky, ale nezapomínejte, že freestylový šampion má na kontě kromě stovky skalpů z různých improvizačních etud také na zdi pověšenou dobře hodnocenou desku „23“, kterou se nezastydí odrapovat na Hip Hop Kempu. Krytí zad dostane klasicky od DJ Spinhandze.

Stuttgart letos representuje na Kempu Německo. Konkrétně čtyři řapeři – Tua, Kaas, Mackes a Plan B z kapely Die Orsons. S třemi alby na triku (poslední deska „Das Chaos und die Ordnung“ vydána v loňském roce) vyprodali Die Orsons kluby v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Do dnešního dne skupina odehrála kolem pěti set koncertů a dnes patří mezi to top, co německá rapová scéna nabízí. O Austrálii je taky postaráno. Producent M-Phazes z Melbourne, který už měl možnost spolupracovat třeba s Talib Kwelim nebo Slaugtherhouse, si s sebou do Hradce bere kromě sluníčkové náladičky a pozitivní energie taky hovadský beaty a jednoho z nejceněnějších australských rapperů Illy.

Z Francie a Anglie se snažíme vozit vychytávečky, to doufám víte. Nejsou to ale ani žabí stehýnka, ani flambovaný hlemýždi. Jsou to technologický monstra. Duo Jukebox Champions je nový projekt, který kombinuje živou hudbu s MPC, gramcema, vizuálními efekty a dalšími sick hovadinkami, co jsou kůl. Těmhle kouzelníkům se na festivalu neschováte. Oba DJs jsou navíc ve světě rapu docela provaření. Fade (A State of Mind) je britský producent, který už spolupracoval s klasiky jako je Sadat X, Wildchild nebo reggae legendou Cornellem Campbellem. Jeho parťáčik Blanka je součástí francouzského kvartetu beatmakerů La Fine Equipe. Jo, a aby toho nebylo málo, přidáváme The Disablists – hovadské DJské trio, které v Anglii několik let kralovalo soutěži UK DMC Team Championship. Prostě a jednoduše – vezeme bomby, tak se s tím smiřte.

A zbývá nám ještě cesta k polským bratrům. Pokud posloucháte polskej rap a neslyšeli jste nikdy o rapperu jménem Te-Tris, tak neposloucháte polskej rap. Podle časopisu Machina jeden z třiceti nejlepších polských rapperů, na scéně už patnáct let, tři kvalitní počiny, bezpočet freestylů a respekt napříč celým Polskem. Te-Tris na Hip Hop Kemp nepřijede poprvé. Tentokrát s sebou bere polského rappera W.E.N.A., kterej je – co se týče kvalitky a počtu vydaných desek – taky docela v pohodě. Další partičkou, nebo spíš partičkami na holení, je polská legendární kapela JWP, která se spojila s Bez Cenzury, aby společně na Hip Hop Kempu 2013 namazali svoji první společnou show v Česku. Očekávejte tlak.

Máme radši nový, než starý. Fresh, než zatuchlost. Překvapení, než návraty. Přesto i po dvanácti letech existují výjimky. I v roce 2013 jsou tu jména, které jsme se pro vás snažili dotáhnout už na Cihelnu a nikdy se nám to nepovedlo. Jména, u kterých rádi překousnem nával nostalgicky oslzelé bulvy, protože pořád dávaj a o jejich skills může pochybovat jen ředitel blázince. Asi největší a dost možná nejlepší z těchto jmen letos konečně přijede: Krs One!

Blastmaster je legenda a jeho pověst ho předchází. Vedle totální nadvlády nad pódiem se třeba taky ví, že svůj život nehodlá svěřit do spárů létajícího ptáka. Až letos se povedlo skloubit jeho lodní výlet do Evropy s termínem Hip Hop Kempu. Ale jelikož nám The Teacha už před dvaceti lety slíbil “we will be here forever”, času máme pořád dost. “Outta Here”, “Sound Of Da Police”, “South Bronx”, “MC’s Act Like They Don’t Know”, “Rappaz R. N. Dainja”, “Duck Down“, “My Philosophy“, “The Bridge Is Over“, “Represent The Real Hip Hop“, “The MC“, “Step Into A World (Rapture’s Delight)”, … Za víc jak 25 let, co BDP začali šéfovat rapu má Kris arsenal na více než výbušné mecheche a jako symbolicky desátý přírůstek do lineupu jsme těžko mohli předhodit horečné diskuzi někoho lepšího. Nebo?

Hip Hop Kemp 2013:

 • KENDRICK LAMAR /USA/
 • KRS ONE /USA/
 • EL-P /USA/
 • SOULS OF MISCHIEF /USA/
 • BAAUER /USA/
 • ODDISEE & APOLLO BROWN /USA/
 • H16 /SK/
 • STALLEY /USA/
 • ORGANIZED THREAT ft. Gavlyn, Poetic Death, Yarah Bravo, DJ Dubplates, DJ Mike Steez /USA, SWE/
 • M-PHAZES & ILLY /AUS/
 • VLADIMIR 518 /CZ/
 • RODNEY P & SKITZ /UK/
 • EKTOR & DJ WICH /CZ/
 • BISZ & B.O.K Liveband /PL/
 • PRAGO UNION + Champion Sound & Krotitelé dechů /CZ/
 • DIE ORSONS /D/
 • MOJA REČ + Komplot /SK/
 • JUKEBOX CHAMPIONS /UK, FR/
 • STRAPO & DJ SPINHANDZ /SK/
 • RETROGOTT & HULK HÖDN /D/
 • SHABAZZ PALACES /USA/
 • MIOUSH + Kato Band /PL/
 • MEGALOH /D/
 • TE-TRIS & W.E.N.A. /PL/
 • SHYSTIE /UK/
 • BOYBAND /CZ, SK/
 • JWP & BEZ CENZURY /PL/
 • THE DISABLISTS /UK/

Zaslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

three × 2 =