Menu stránek
Menu kategorií
Henry Lee Fest 2015 – první jména a vstupenky jsou tu

Henry Lee Fest 2015 – první jména a vstupenky jsou tu

Henry Lee Fest, undergroundová srdeční záležitost alternativních Brňanů se vrací a mění místo konání na halu Malá Amerika u nádraží. Headlinerem letošního dílu bude ikona 80. let Lydia Lunch s kytaristou Weaselem Walterem.

HenryLeeFestLydia Lunch, rozená Lydia Anne Koch, americká zpěvačka, básnířka, spisovatelka a herečka, patří mezi výrazné osobnosti alternativní scény 80. let minulého století. Svým uměleckým vyjádřením často provokuje a v hudbě bývá zařazována do kategorií noise, industrial či post-punk.

Lydia přišla do New Yorku z Rochesteru v roce 1976, když jí bylo 16 let. Neměla s sebou nic, jen „a small red suitcase, a winter coat, and a big fucking attitude“. Žila v komunitě umělců a hudebníků a traduje se, že zde vznikla její přezdívka: zpěvák a skladatel Willy DeVille ji pojmenoval „Lunch“, protože často kradla obědy.

Jamesem Chancem založila vlivnou, ale pouhé 3 roky fungující kapelu Teenage Jesus and the Jerks. Kapela se řadí do vlny tzv. no wave, která se přelila centrem New York City mezi koncem 70. let a polovinou 80. let a zasáhla nejen hudbu, ale také soudobé umění v oblasti filmu, videa a performance. Samotná Lydia spolupracovala s celou řadou muzikantů a kapel, jako např. J. G. Thirlwell, Kim Gordon, Thurston Moore, Nick Cave, Marc Almond (Soft Cell), Steven Severin (Siouxsie and the Banshees), Robert Quine, Rowland S. Howard, Michael Gira (Swans), The Birthday Party, No Trend, Einstürzende Neubauten, Sonic Youth a další.

V polovině 80. let založila vlastní nahrávací společnost Widowspeak Productions, kde vydávala vlastní tvorbu, a to jak hudbu, tak mluvené slovo. V roce 2009 založila kapelu Big Sexy Noise. Jejími spoluhráči zde byli James Johnston, Terry Edwards a Ian White, což jak zasvěcení správně tuší, jsou členové britské skupiny Gallon Drunk. S Big Sexy Noise vydala 2 alba a koncertovala napříč Evropou. Za svou sólovou dráhu vydala celkem 8 alb, z toho poslední živé Retrovirus v roce 2013.

Lydia Lunch účinkovala také v několika desítkách filmů, v roce 2011 se objevila v dokumentu o Rowland S. Howardovi Autoluminescent. V roce 1997 vydala knihu Paradoxia, volnou autobiografii, ve které Lydia poodhalila své divoké mládí. Některé z jejích knih vyšly i v češtině.

Na brněnském Henry Lee Festu vystoupí spolu s multiinstrumentalistou Weaselem Walterem, který stojí za formací The Flying Luttenbachers (aktivní 1991 – 2007) pohybující se mezi styly no wave, death metal, free jazz, gamelan, noise, hardcore punk a moderní klasikou. Během 90. let byl hlavním představitelem undergroundové scény v Chicagu. V současnosti hraje na kytaru s kapelou Retrovirus Lydie Lunch, kde na baskytaru hraje Algis Kizys (Swans, Foetus) a na bubny Bob Bert (Sonic Youth, Pussy Galore, Chrome Cranks).

Zajímavým hostem festivalu bude i Dunajská vlna (Ostřanský, Václavek), kapela vycházející z kultovního Dunaje. Na odkaz pop noisu navazují výborní The Finally, v programu nesmí chybět rezidenti festivalu – brněnští My Dead Cat. Program osvěží vystoupení brněnských techno postpunkerů PZH, tedy (P*** z h***n). Co dále? DJ Steve Morell, tradiční host a freak z Berlína, DJ A , projekce a další věci. Lineup však ještě není uzavřen, proto sledujte festivalový profil a event na FB, ať vám nic neunikne.

Předprodej vstupenek byl zahájen v sítích Ticketpro, Ticketportal a Ticketart a dále prostřednictvím služeb SMS Ticket a GOout.cz Cena 390,- (do 30. 9.), 460,- (do 17. 10.) a 500,- na místě.

Henry Lee Fest 2015
17. 10. 2015 Hala Malá Amerika Brno, Hybešova 1
Live: LYDIA LUNCH (USA), Dunajská vlna (ex Dunaj), My Dead Cat (CZ), The Finally (CZ) a další
DJs: Steve Morell (DE), DJ A

Zaslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

two × 1 =