Menu stránek
Menu kategorií
Poslední (ostravský) křest nedávno vydaného alba kapely Nylon Jail se blíží

Poslední (ostravský) křest nedávno vydaného alba kapely Nylon Jail se blíží

V loňském roce vyrazili Nylon Jail na turné po českých a moravských kinech s 3D projekcí nazvanou Devil is a Cowboy a stali se tak po Kraftwerk druhou kapelou na světě, která použila k živému koncertu 3D vizuální doprovod.

NJ_MHSLAH_COVERByla to pro nás obrovská zkušenost a výzva. I když 3D koncerty nebyly zdaleka vyprodány, posunulo nás to o velký krok dopředu. Chceme dělat věci s přesahem a progresí, takže vizuální stránka koncertu je pro nás důležitá. Chceme objevovat ne-objevené nebo spíše ne-zrealizované v dnešní předimenzované době, kdy mnozí mluví o tom, že už nejde dělat věci jinak,“ uvádí frontman Jiřin Jirák.

Ve své tvorbě kombinují country, post rock, elektroniku a další mnohé žánry. Podařilo se jim z tohoto zdánlivě nezkombinovatelného vytvořit jeden funkční hudební a zvukově osobitý celek, a to za pouhé dva roky existence.

Původně jsme chtěli hrát jen elektroniku, ale nešlo to jinak než sáhnout po něčem hluboko zarytém v nás samých. Tím myslím country a rock,“ objasňuje motivace Nylon Jail Jiřin.

Léto bylo pro Nylon Jail ve znamení velkých festivalů

V létě zahráli Nylon Jail na festivalech Colours of Ostrava, Rock for People, United Islands, Beseda u bigbítu, LFŠ nebo v rumunském Banátu. A vedli si nadmíru dobře.

Jakožto nováčci na české scéně dokázali na Drive stage (Colours of Ostrava) dostat do varu více než pět set lidí, či se stát pro mnohé největším zážitkem na Besedě u bigbítu nebo v rumunském Banátu.

Léto bylo snové. Přáli jsme si strávit prázdniny festivalově. A to se podařilo. Chvíli před tím, než jsme vyjeli na letní festivalovou tour, se v kapele vystřídali dva lidé (bicí, kytara) a nebylo jednoduché se za tak krátký čas dostat do fáze, kdy můžeš plnohodnotně vystoupit třeba v primetime na Besedě nebo otevírat novou stage největšího festivalu u nás. Ale Vašek s Davidem (dva nejmladší členové kapely pozn. redakce) to zvládli skvěle.

Umět pracovat s energií mnoha lidí před pódiem je výzva a náročná disciplína. Musíš umět předat tolik energie, aby ji diváci vnímali, přijali a pak ti ji zase hodili zpět na podium. Tam si ji zase vezmeš do parády a poděkuješ ještě větší energií. Přesně tohle je princip koncertů. Viděl jsem několik koncertů, kde si to takhle přehazovali lidi s kapelou celej večer a všichni odcházeli v rauši“, říká frontman kapely Jiřin.

Velké stage jsou tedy pro nás skvělé a cítíme se na nich dobře. Máme rádi i různé roztodivné nebo zaplivané prostory, co mají své kouzlo,“ dodává.

Ostravský křest byl původně plánovaný na prosinec, ale odletěli jste na poslední chvíli na Ukrajinu podpořit tamní demonstrující lid. Vrátili jste se se zážitky?

Samozřejmě, že to byl i zážitek, ale hlavně to byla zkušenost, která změnila alespoň z části každého z nás. Jen s těží se dá popsat, co jsme prožívali na náměstí Majdan. Co se pak hudební zkušenosti týče, tak jsme hráli pro více jak 30 000lidí, kteří v několikrát za naše vystoupení jednohlasně skandovali moloci a děkujeme. Bylo to neskutečné. Chtěl bych však říct, že hlavním úkolem bylo předat těm lidem pocit, že nejsou České republice ukradení a že na ně myslíme a nejen to. Přinesli jsme jim poselství Václava Havla a svojí vlastní energii. A pokud by den před 25.lednem někdo zavolal, že je máme znovu letět podpořit, tak neváhám. : )

V Ostravě pokřtí Nylon Jail svůj debut 25.1.2014 od 20:00 hod v klubu Barrák.

Jako support přijedou Čokovoko, takže můžeme očekávat skvělý večírek (soudě i podle reakcí návštěvníků pražského křtu, podle nichž byl koncert Nylon Jail jedním z největších zážitků této sezóny).

Zaslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *