Menu stránek
Menu kategorií
Lucie Niemelä – Doses

Lucie Niemelä – Doses

Album Doses je debutovým albem mladé česko-finské písničkářky Lucie Niemelä. Posluchači na ní najdou 12 písní, které je provedou českými stopami ve finském sněhu a lesích. Všemu dominuje piano a hlas zpěvačky, která může připomínat vílu dokonale zapadající mezi tisíce jezer.

Lucie je písničkářka, která se netají tím, že ji k jejím písním inspiruje život kolem ní a lidé, kteří ji obklopují. Základem její tvorby jsou emoce a ty přesně vyvolává i její album. Každá ze třinácti písní je jiná a pracuje jak s jinými nástroji, tak s hlasem zpěvačky a námětem i žánrem. Doses slibují vše – od tvrdší a energičtější skladby Apologies Pending až po jemnou náladovou baladu Light On a Winter Day. Vše je však krásně jednoduché. Nosným prvkem je čistý zvuk a Luciin krásně ženský hlas, se kterým si umí hrát a přizpůsobit ho potřebám písně. Nezapomenutelnou částí jsou samozřejmě texty, které jsou inspirované životem kolem nás a nesou s sebou své poselství či vzkaz.

Piano doplňují převážně smyčcové nástroje, která však umí vystřídat i elektrická kytara a bicí. Akčoli by se to zdálo jako něco, co k sobě příliš nejde, není tomu tak. Vše do sebe zapadá a celkový dojem z alba je jednotný a romantický. Jako žena si dovedu představit si ho pustit večer na dámskou jízdu nebo i sama k náladovému pohodovému večeru s vínem a čokoládou. Občas jsem navíc měla dojem, že se přenáším do doby Franka Sinatry, kdy ženy zdobily šaty a blyštivé šperky, nebo si doma v obývacím pokoji pouštěli gramofon. Zatímco muž seděl v gauči, pokuřoval z dýmky nebo popíjel whiskey.

Za zmínku rozhodně stojí skladba Miners, ve které se Lucie inspirovala svým domovem a Angry Heart – tato píseň mi připomněla létající hmyz nad ranní loukou, na kterou dopadají kapky rosy. Pohodu jako by pak přerušil nějaký cizinec z jižních zemí. Až později, kdy se zaposloucháte do textu a ne do dominující hudby vám dojde, že jde o tlukot rozrušeného lidského srdce.

Myslím si tedy, že Lucie odvedla dokonalou práci. Její deska je nádherným příkladem písničkářství – je neotřelá a originální, pacuje s různými žánry a přitom tradiční. Je to přesně ta houpavá a příjmená hudba, kterou si vychutnáte v klidu, pohodě a po chvíli se přistihnete, že houpete hlavou, nohou a začínají se vám vlnit ramena. Pokud milujete přesně tuhle pohodu a klid, nesmí vám tato deska chybět ve sbírce.

Obsah alba:

 1. Seconds Fly Like Feathers
 2. Miners
 3. Angry Heart
 4. Apologies Pending
 5. Eyes At War
 6. Another Eye
 7. Silent Reward
 8. Telepathy
 9. Doses
 10. Ocean Waters
 11. Flowers in Her Hair
 12. Light On a Winter Day

Zaslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *