Within Temptation – The Unforgiving

Nová deska úspěšné metalové skupiny Within Temptation The Unforgiving vychází 28. 3. 2011. Prvním singlem, ke kterému vznikl i videoklip se jmenuje Faster. Při koupi nového alba si boudou moci fanoušci vybírat hned ze tří následujících verzí:

 • standardní CD
 • Speciální Slipcase/Digipack edice, obsahující bonusové DVD a 24 stránkový booklet s plakátem, kde najdeme osobní poznámky fanoušků, kteří se zúčastnili kampaně na Facebooku a sdíleli videotrailer Within Temptation k nevydanému filmu “Me & Mr.Jones”.
 • Double-Gatefold-Vinyl

Obsah alba

 1. Why Not Me
 2. Shot In The Dark
 3. In The Middle Of The Night
 4. Faster
 5. Fire And Ice
 6. Iron
 7. Where Is The Edge
 8. Sinéad
 9. Lost
 10. Murder
 11. A Demon’s Fate
 12. Stairway To The Skies

DVD v rámci Speciální edice:

 • Faster krátký film + exkluzivní záznam hudebního vystoupení, pouze DVD.
 • Sinéad krátký film + exkluzivní záznam hudebního vystoupení, pouze DVD.
 • Shot In The Dark krátký film + exkluzivní záznam hudebního vystoupení, pouze DVD.
 • Where Is The Edge video
 • Utopia (feat. Chris Jones) video
 • The Making of… # 1 – 3
 • The Unforgiving: The Prequel (komiks zobrazen v rámci fotogalerie)

Jejich zcela nové album, The Unforgiving, značí radikální změnu jak v hudebním směřování, tak v obraznosti. Jak říká Westerhol: “Nejdřív jsme měli pocit, že prostě nedokážeme pokračovat v tom, co jsme dosud dělali,” říká. “Celé ty roky jsme se snažili o vytvoření svého vlastního zvuku. Na našem posledním albu, The Heart Of Everything, se nám podařilo tohoto cíle dosáhnout. Podle nás je to dokonalé album svého stylu. Tím pádem tato naše mise skončila a my jsme museli začít dělat něco nového, chtěli jsme se oprostit od všech možných pravidel. Chtěli jsme vytvořit něco čerstvého, ale zároveň jsme se nechtěli nutit dělat něco, co bychom sami necítili. Muselo to prostě být přirozené. Jakmile jsme začali psát nové písničky, osvobodili jsme se a začali si myslet ‘Jasně, tohle jsme teď my a je to skvělé!’”

Oslnivý hard rock, zářící popové melodie, aranže ostré jako břitva a silné atmosféry zahalené do stínů. The Unforgiving je jiná než jakákoli předchozí deska Within Temptation. Každá ze 12 skladeb na něm obsahuje melodii, kterou si ihned zapamatujete, a zároveň je v nich naprostá rozmanitost a všestrannost. Kapela se pohybuje od náhlého vzrušení v hymnické skladbě ‘Shot In The Dark’, přes blaženě blýskavou ‘In The Middle Of The Night’ a vznášející se výhrůžku ve ‘Faster’ (první rádiový singl), až po epickou bombu ‘Iron’, radostně dramatickou ‘Where Is The Edge’ a neodolatelné dupavé disco ‘Sinéad’. Je to zvuk skvělé kapely, která je zrovna teď v životní formě, objevuje všechny tváře svého vlastního zvuku a své hudby a libuje si v mnohovrstevném a fascinujícím výsledku.

Vzhledem k novému hudebnímu stylu kapely se Within Temptation také vědomě odpoutali od rozcuchaných fantazií z předešlých desek. The Unforgiving není jen pouhé album: je to také komiks a soubor rozsáhlých videoklipů, které všechny vytváří temný a působivý příběh života, lásky, pomsty, zuřivosti a zármutku. Založili jej na díle amerického spisovatele Stephena O’Connella (autor BloodRayne/Dark 48), na grafickém příběhu, který ilustroval komiksový kreslíř Romano Molenaar (Witchblade/Darkness/X-Men). The Unforgiving obsahuje 12 skladeb, z nichž každá se zaměřuje na perspektivu a zážitky jednoho z hlavních hrdinů tohoto příběhu.

Kromě desky jako takové a doprovodné komiksové knihy propracovali Within Temptation také vizuální adaptaci The Unforgiving. Výsledkem jsou tři dlouhá promo videa ke skladbám ‘Faster’, ‘Shot In The Dark’ a ‘Sinéad’. Všechny tři začínají několikaminutovým dramatickým slovem, poté se objeví kapela a hraje tyto skladby, samozřejmě patřičně stylizovaná! “Pro mě komiksová knížka není záležitost pouze pro děti, spíš je to něco jako film,” říká Westerholt. “Tím, že jsme tyto klipy natočili, můžeme dát příběhu širší perspektivu a přilákat i lidi, kteří se o komiks jako takový až tolik nezajímají. Já jsem komiksy vždycky miloval, ale vím, že nejsou pro každého!”

Původní plány, že vydání The Unforgiving podpoří navazující koncertní turné, byly samozřejmě posunuty, jelikož manželský pár kapely, Robert Westerholt a Sharon den Adel, očekávají v druhé polovině roku 2011 narození svého třetího dítěte. Nicméně skutečnost, že si fanoušci na koncerty budou muset pár měsíců počkat, vidí Westerholt spíše jako výhodu. Ať se stane, co se stane, rok 2011 bude patřit Within Temptation…

Zdroj: Sony BMG

Foto: Jan Andraschko

Rubriky