Jeden z nejsledovanějších amerických kytaristů současnosti Warren Haynes bude hlavní hvězdou jubilejního dvacátého ročníku mezinárodního festivalu Blues Alive, který se uskuteční 12. – 14. listopadu v Šumperku.
„Protože slavíme kulaté výročí, postavili jsme program festivalu poněkud odlišně od běžných ročníků Blues Alive,“ řekl iDNES.cz ředitel festivalu Vladimír Rybička. „Zahájíme ho ve čtvrtek plnocenným koncertem hlavní hvězdy, tedy Warrena Haynese, který bude mít dvě předkapely, jednu polskou a jednu americkou. Páteční program se tématicky týká výhradně českého blues a v sobotním naopak převládají Američané.“
V hudbě Warrena Haynese se snoubí rockový drive s hlubokými kořeny jak černé (blues) tak bílé (americana) americké hudby. Proslul především jako leader bluesrockového jam bandu Gov’t Mule a také jako dlouholetý sólový kytarista legendární skupiny The Allman Brothers Band. Zároveň je velmi aktivní na sólové dráze. A právě nové vlastní album Ashes & Dust, které vyjde koncem letošního července, přijede představit do Šumperka. Koncert v pátek 13. listopadu je dramaturgicky vymyšlen jako chronologická pocta českému blues.
Večer zahájí Ondřej Havelka s Melody Makers, který představí ranou orchestrální podobu téhle hudby. Následující Jiří Suchý zosobní počátky autorské tvorby v tomto žánru. Bluesberry jsou bezesporu nejstarší českou stále činnou bluesovou kapelou, Jan Spálený podle pořadatele nejoriginálnějším českým bluesovým tvůrcem a Luboš Andršt, který večer zakončí, nepochybně nejznámějším instrumentalistou tohoto žánru. Luboš Andršt se představí už téhož dne odpoledne v rámci doprovodného programu, kdy v šumperském Klášterním kostele odehraje speciální program Pocta B.B. Kingovi, který připravil jako připomínku jednomu ze svých největších vzorů, s nímž měl možnost si několikrát naživo zahrát. V rámci pořadu Andršt na BB Kinga zavzpomíná, ale hlavně zahraje se svým Blues Bandem řadu jeho skladeb.
Sobotní, závěrečný večer Blues Alive, připomene některé z muzikantů, kteří už v minulých letech na festivalu vystoupili, ale tentokrát přijedou s jinými projekty. Týká se to americké bluesové kytaristky a zpěvačky Sue Foley, legendy amerického blues Boba Margolina i představitele toho nejsyrovějšího ze současné chicagské scény Studebakera Johna. Festivalovou nabídku jako tradičně doplňuje rozsáhlý doprovodný program – koncerty a jam sessiony po celém Šumperku nebo filmové projekce.
Permanentka na festival, k níž majitel obrdží 2CD nahrávek z minulých ročníků festivalu, stojí 790 Kč. Vstupné na koncert Warrena Haynese, na který se nevztahuje permanentka, činí 390 Kč. Vstupenky lze rezervovat na festivalovém webu, kde je k dispozici i kompletní podrobný program.