Ohlédnutí za Hip Hop Kempem 2012

Škola sice začala, ale zážitky z prázdnin přetrvávají a ty z Hip Hop Kempu se jen tak nevytratí. Trošku si je připomeňme.

Největší srpnová akce v Hradci Králové po tři dny prezentovala to nejlepší z českého i světového hip hopu. Ve dnech 16. až 18. srpna patřilo město mladým fanouškům.

Do Festivalparku se sjelo přes 300 interpretů tohoto žánru a přes 17 a půl tisíce fanoušků z celé Evropy. Cizinci tvořili alespoň polovinu návštěvníků festivalu. Nejvíce bylo slyšet polštinu, slovenštinu, ale i němčinu nebo angličtinu. V Polsku je festival hojně propagován už několik let a tak se polsky mluvící fanouškové stali početnými pravidelnými návštěvníky.

Hip Hop Kemp se poprvé konal před jedenácti lety v Pardubicích, ale kvůli stížnostem ohledně hluku se přesunul do Hradce Králové. První rok festival využil kemp Stříbrný rybník. Ten ale nestačil pojmout všechny fanoušky a od dalšího roku se přesunul do Festivalparku na hradeckém letišti. Tady mají fanouškové i interpreti daleko větší prostor a možnost ho využít.

Festivalu přálo počasí

Jako jednomu z mála festivalů letošního léta se počasí opravdu vydařilo. Celé tři dny bylo slunečné počasí s nadprůměrně vysokými teplotami. Kdo se chtěl schladit, mohl využít koupání v bazénu nebo alespoň se osvěžit pod venkovní sprchou.

Doprovodný program

Doprovodný program festivalu byl letos velice bohatý. Kdo nechtěl sledovat hudební dění, mohl využít board zónu, ve vedru si užít bazén Semtex Water Clubu, navštívit freestyle cornner nebo sledovat dění na dance aréně. Nejde také nezmínit oblíbenou rajčatovou bitvu nebo zápasy v čokoládě. Ve VIP zóně byl k dispozici Gorenje laundry point, kde jste si mohli vyprat upocené oblečení. Kdo se cítil unavený, mohl využít masérské služby, a kdo chtěl zlepšit svůj image, měl možnost se nechat ostříhat podle svého přání. Ten, kdo si chtěl prohlédnout areál ze vzduchu, určitě nevynechal možnost proletět se helikoptérou nad celým areálem. Návštěvníci, kteří zatoužili po troše hazardu, mohli pro změnu navštívit pockerovou zónu, kterou obsadili výhradně muži. K využití byla i paintballová střelnice.

Festivalové občerstvení nabízelo nejen klasické langoše, uzeniny nebo nudle, ale mohli jste ochutnat kuchyni australskou, mexickou, orientální a na své si přišli i vegetariáni. Nechybělo tradiční osvěžení v podobě ovoce či zmrzliny a kdo měl chuť na sladké, dal si palačinky.

Kdo chtěl rozšířit svůj šatník nebo mu prostě chyběly ponožky, mohl využít širokou nabídku oblečení a doplňků. Výběr byl velký.

Hudební program

Headlinery čtvrtečního večera byli holandští Dope D.O.D, kteří rozhodně nemínili nechat svoje fanoušky v klidu. Závěr večera patřil detroitskému Danny Brownovi. Českou scénu zastoupili Ty Nikdy, Pio Squad + Livě Band a Majk Sprit. Poté se program přesunul do hangárů.

Páteční program byl nabitý nejen v doprovodných programech, v tanečních soutěžích, ale především v části hudební. Tu otevřela dvojice rapperů Sodoma Gomora, následovali Gramo Rokkaz,  a pak už by se člověk nezastavil. Nepřehlédnutelní byli slovenští Kontrafakt, po kterých na pódium nastoupila kalifornská legenda Madlib. Do těla všem dali Foreign Beggars nebo večer uzavírající Dilated Peoples.

Závěrečný den opět nenechal návštěvníky oddechnout. Skvělé vystoupení ukázala osobitá Jean Grae, která si k sobě na pódium, jako taneční doprovod, přizvala dvě slečny ze strany fanoušků. Postupně následovali Moja Reč, Diamond D, kteří si zahráli s Livě Band, polští Sokol & Marysia Starosta a česká legenda PSH. Ti nabídli svým fanouškům průřez svojí dosavadní tvorbou. Závěr večera po svém rozjela americká dvojice Macklemore & Ryan Lewis. Absolutní závěr celého festivalu patřil legendě Mos Def, který nově vystupuje pod pseudonymem Yasiin Bey.

V nejbližích dnech pro vás chystáme pro Vás velké obrazové připomenut, máte se tedy na co těšit.

Rubriky